Kiskova tajná služba

Autor: Peter Kolár | 31.3.2014 o 9:42 | Karma článku: 9,95 | Prečítané:  591x

Vyše milióna Slovákov má od nového prezidenta množstvo očakávaní. Väčšinou budú nerealistické. Zasypú ho množstvom mailov a listov s prosbou o pomoc, radu, či finančný príspevok.

Politikov a ľudí každý večer sledujúcich správy zase budú zaujímať jeho kroky voči politickým stranám, najmä vláde a keďže pár kilometrov od našej hranice je takmer vojna, i vyjadrenia a kroky v geopolitike. V celom tomto guláši očakávaní sa až vtedy ukáže jeho srdce, rozum a charakter, no hlavne jeho schopnosť výberu ľudí do jeho tímu - teda poradcov. A dokonalé to nebude. Veľa ľudí naštve či sklame, mnohých poteší, no to je akési samozrejmé, takže to neriešme.

Pre mňa je kľúčovou otázkou ako pomúti vody vnútroštátnej politiky. Neustále sa síce hovorí o obmedzených kompetenciách, čo sa pán Kiska snaží kompenzovať rétorikou o ľudskom prístupe a vôbec práci a prístupe „byť prezidentom pre ľudí". A práve v tomto, i keď možno na prvý dojem neuchopiteľnom momente, resp. v označení súboru aktivít, ktoré teraz len ťažko dopredu vieme odhadnúť o čo presne pôjde, je jedna vec a kompetencia, ktorú by som bol veľmi rád, ak by ju využil.

Naša vláda a poslanci varia nový komplexný zákon o tajných službách, no stále máme platný zákon o Slovenskej informačnej službe č. 46 z roku 1993. Okrem iného je v ňom paragraf 4 s bodom 2, ktorý hovorí o tom, že premiér, predseda parlamentu a hlavne prezident môže požiadať šéfa tajných o akúkoľvek informáciu.

Inými slovami, doteraz sa zaujímavé informácie dostávali do trojuholníka Gašparovič, Fico Paška. Ak náš nový prezident využije túto možnosť a následne bude schopný a ochotný ju správne použiť, možno sa konečne dozvieme veci pred nami ukrývané, počnúc Gorilou (že Fico bol v tom nešťastnom byte), cez emisie až po to, či Gašparovič naozaj na tej poľovačke niekoho trafil.

Ak chce byť nový prezident skutočnou protiváhou voči súčasnému vedeniu štátu, budem veľmi pozorne sledovať aké kroky a aktivity zvolí, aby sa naplnil jeho sľub byť prezidentom, ktorý nemlčí. Verím, že nezlyhá a túto kompetenciu voči tajnej služby plnohodnotne použije.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?