Vraj musíme mať samosprávu

Autor: Peter Kolár | 5.11.2012 o 9:29 | (upravené 12.3.2017 o 20:15) Karma článku: 8,95 | Prečítané:  322x

Košice sú pekné mesto. Škoda, že to neplatí pre všetky mestské časti. Máme ich 22 (New York má mimochodom 5), každú s vlastným vedením, starostami, poslancami a relatívne pekným príjmom.

Keď vídavam v zahraničí príjemné prostredie, čistotu, dobré poriešené parkovania, zeleň a všetky ostatné náležitosti, poprípade sám dostanem nápad čo by sa v mojom okolí dalo urobiť, nech sa všetci doma cítime príjemne, najčastejšia odpoveď sú peniaze. Teda ich nedostatok. Dúfajme aspoň, že naši volení zástupcovia za svoje odmeny robia absolútne maximum a v plnom nasadení.

Dlho som tomu veril, že skutočným problémom sú naozaj peniaze.

Bývam v mestskej časti Sídlisko Ťahanovce s takmer 25 tisíc obyvateľmi, s klasickými problémami samosprávy: Parkovanie, parkovanie, ihriská, venčoviská, zeleň, parkovanie a ďalšie.

Pozrime sa teda, či na zmeny peniaze sú a taktiež kde presne končia. Po otvorení oficiálneho rozpočtu mestskej časti napríklad na rok 2012, zistíme následovne.

Príjmy samosprávy (teda balík peňazí, ktorý Ťahanovce dostanú po tom, ako nám tieto peniaze predtým štát zoberie daňami) sú 820 tisíc eur (budem zaokrúhľovať pre lepšiu prehľadnosť).

A výdavky? Rozpočet ráta s výdavkami rôzneho typu, tie najzaujímavejšie dávam do tabuľky:

 

 

Funkcia starostu a zástupcu 45 tisíc
Miestné zastupiteľstvo 100 tisíc
Informačný systém 7 tisíc
Starostlivosť o seniorov 1 tísic
Komunikácia s verejnosťou 5 tisíc
Doprava 106 tisíc
Prostredie pre život 128 tisíc
Príspevok pre cirkvi 6 tisíc
Správa obecného úradu 350 tisíc
Ostatné 68 tisíc

 

Všimnime si, koľko teda peňazí z celkového balíka 820 tisíc eur ide na fungovanie samotného úradu, poslancov, starostu a úradníkov a koľko na výdavky, ktoré reálne súvisia s Ťahanovcami a teda prostredím v ktorom žijem(e).

Pomer medzi tým, čo zhltne samotná réžia tohto samosprávneho kolosu voči výdavkom na reálne potrebné veci? Najlepšie to vykresľuje graf:

 

thc.png

 

Hodnota 62 %, ktorá predstavuje pomer, koľko z príjmov samotnej mestskej časti ide len na jej samotné fungovanie, platy a odmeny, je podľa mňa neprimerane vysoká. Samozrejme úrad zabezpečuje úlohy, ktoré sú mu dané, no položky ako dať ročne 7.000 € na informatiku alebo pumpovanie 22 poslancov odmenami, úradníkov platmi, pričom verejnosť netuší ich pracovné vyťaženie...nuž, určite je to na zamyslenie.

Pripomínam, že mestských častí máme v Košiciach 22, čo predstavuje dostatok čiernych dier na financie. Štát nám daňami berie naše príjmy, dostávame teda za ne adekvátne prostredie, v ktorom žijeme denno denne? A ak nie, treba si všimnúť vrecká, kde tie peniažky končia. Lebo osobne si myslím, že každé 4 roky dostávame veľmi predražené sľuby.

Zdroj údajov: http://mutah.tahanovce.sk:8080/mutah/web/sk/index.jsp?id=50185

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?