Zrušíme štátne školstvo?

Autor: Peter Kolár | 5.11.2012 o 9:29 | (upravené 26.11.2012 o 15:23) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  142x

Na facebookvej stránke Menej štátu sa občas zjavia zaujímavé diskusie. Tento krát sa týkala štrajku učteľov. Mnohí mladí sa zhodli, že štatne školstvo je katastrofa, učitelia hrozní, treba to celé zrušiť, dať na trh a tak podobne.

Trocha pre nich iný názor:

Myslím si, že zrušenie štátneho školstva nič nevyrieši. Ak si pozrieme daňové transfery, ergo koľko nám štát vezme na daniach a aký je z toho podiel na verejnom školstve a vezmeme si teoretický náklad na súkromné školy, tak nám vyjde, že štát nám vráti možno 5€ mesačne, ale za naše dieťa budeme musieť platiť 200-500 € mesačne (pri nízkom štandarde). Je to zásadný rozdiel. Samozrejme, ide o oblasť podnikania, od ktorej je bláznovstvo očakávať ziskovosť. Možno niekto pozná investora, ktorý by zainvestoval milióny do súkromnej základnej školy v spádovej oblasti napr. Vranov nad Topľou a očakával by tam 100€ zisk. Ja nie. A tiež si pozrime potrebu počtu a rozmiestnenia škôl s ohľadom na demografiu Slovenska.

 

Pokiaľ ide o porovnanie napr. s robotníkmi (pozn.: v diskusií sa objavilo, že zarábajú viac ako učitelia), treba si pozrieť koľko je ich a koľko učiteľov. Učiteľský stav je na Slovensku veľmi početný. Áno, samozrejme, môžeme sa baviť o tom, koľko by jeden pedagóg mal mať v triede žiakov, či 15 alebo 45. No toto je otázka na samotných pedagógov a psychológov (chceme aby žiaci boli produkty na sériovej linke, alebo chceme autonómny prístup). Je skratka faktom, že počet učiteľov kopíruje počet deťúrencov a tých sú tisíce.

 

Pokiaľ ide o kritiku nízkej kvality samotných pedagógov. Mam za to, že drvivá väčšina mladých prichádza do školstva s ideálmi. Ideálmi, aké nové formy výučby priniesť, čo mladých naučiť atď. Zo začiatku im to za tých 400€ stačí. No po pár rokoch príde rodina, hypotéka, snaha je tu stále, no len to ohodnotenie sa stráca. K ekonomickému statusu sa pripojí sociálny a iný a máme po motivácií.

 

Ďalej, školstvo na Slovensku je síce štátne, ale reálne naň máte dosah oveľa vyšší, ako si myslíte. Zriaďovateľom základných a materských sú mestá a obce. Každe štyri roky máte plné právo si zvoliť ľudí, ktorí nastavia financovanie a manažment školy tak, aby to bolo blízke Vaším predstavám. Stredné školy taktiež. Tie zriaďuje VÚC. O chvíľu tu máme práve tieto voľby. Takže k optimalizácií Vašej školy môžete pristúpiť už dnes. Koľkí napr. tlačili na to, aby sa napr. letné prázdniny skrátili o dva tri týždne a presunuli sa do zimných? Ušetrí sa tým obrovské množstvo finančných prostriedkov na kúrení či osvetlení.

 

Kľúčovým problémom kvality v školstve hlavne vnímam napr. také normatívy. Teda, že škola dostáva financie na hlavu žiaka a nezohľadňujú sa kvalitatívne a iné parametre. Samozrejme, že sa tým strácajú mnohé ďalšie motivácie.

 

Takže môj záver? Ak má budova povybíjané okná, to ešte neznamená, že ju hneď treba zbúrať. V porovnaní medzinárodných testov totižto naši žiaci sa stále držia na relatívne dobrej úrovni. Skúsme íst preto pre začiatok najefektívnejšou cestou a tou je tlačiť na politikov, aby zmenili financovanie cez normatívy a aby sa zamysleli, či pokiaľ majú na eurovaly, dialnice, kde jeden meter stavia papierovo 20 firiem, na reči o odkúpení Ussteel, odkúpení súkromných poistovní atď. atď. atď., nie je i pre pedagógov, na udržanie ich motivácie zabezpečovať kvalitné školstvo nielen prvých 5 rokov po nástupe do práce, ale kým ich to učenie naozaj bude baviť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

KOMENTÁRE

Sulíka nahnevali ruské noviny, zastal sa Únie

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.


Už ste čítali?