Víťazní liberáli v Holandsku sú proeurópski, tí slovenskí nemôžu

Autor: Peter Kolár | 17.9.2012 o 23:54 | (upravené 18.9.2012 o 10:17) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  157x

Rozlišujme dva druhy jednotnej Európy. Tá prvá a pôvodná je postavená na pravidlách, vzájomnom rešpekte, zodpovednosti každého člena samého za seba a slobode. Práve takýto model, postavený na spomínaných pilieroch priniesol členom klubu nevídany rozmach a prosperitu.

Druhú variantu zjednotenej Európy vidíme najmä v súčasnosti. Prepletenie a dosahy vlastných záujmov naprieč celým klubom, snahy o centralizované riadenie a obmedzovania jednotlivých členov, inklinácia ku rozhodovaniu, moci a prerozdeľovaniu úzkou skupinou samozvaných elít.

Richard Sulík už nespočetne mnohokrát deklaroval proeurópsky postoj svojej strany, no kedže chýba povedomie o rozlíšení dvoch druhov Európy, tí ktorí vytvorili a neustále sa snažia za každú cenu udržať spomínanú druhú variantu, ho radi označia za proti európskeho i vzhľadom na vyššie menovanú variantu prvú.

V ostatných Holandských voľbách zvíťazila silne liberálna strana premiéra Marka Ruttea. V mnohých bodoch sa zhoduje so slovenskou Slobodou a Solidaritou. Napríklad i v otázke hájenia národoštátnych záujmov. A práve v tomto bode vzniká i najväčší rozdiel medzi euro postojom strany VVD a SaS. Holandskí liberáli si uvedomujú zlé a ešte horšie riešenia súčasnej krízy a v značnej miere to ide v mnohých parciálnych rozhodnutiach i proti ich liberálnym hodnotám. No ich pozícia je taká, že v prípade nezaujatia „proeurópskeho“ postoja, by došlo k vážnemu ohrozeniu ich samotného hospodárstva. A teda táto aktivita spadá pod prizmu vlastného národného záujmu.

Viď: http://www.vvd.nl/standpunten/86/europese-unie#lezen

Pozícia Slovenska je ale opačná! Je zrejmé, že vzhlľadom na množstvo faktorov sú riešenia, ktoré sa prijímajú, pre nás výsostne negatívne. Je preto absolútne legitímne takýto svoj postoj zo strany Slovenska hájiť a tým vytvárať tlak pre prijímanie riešení, nie výhodných iba pre jednú stranu. Okrem Sulíkovcov však nevidím nikoho so snahou vytvárať tlak pre nastolovanie rovnováhy.

Navyše, naši socialistickí patrioti zvolili stratégiu pritakávania. Ak Slovensko bolo doposiaľ krajinou čo do rozhodovania o smerovaní Európy periférnou, po týchto skúsenostiach si túto pozíciu bohužiaľ iba utvrdí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

KOMENTÁRE

Sulíka nahnevali ruské noviny, zastal sa Únie

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.


Už ste čítali?