Niekde medzi anarchiou a komunizmom

Autor: Peter Kolár | 17.9.2012 o 23:50 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  74x

Občas sa mi ako liberálovi stáva, že som v diskusiách postavený pred rozhodnutie sa prihlasovať k extrémom. Niektorí totižto z dôvodu názorovej konzistentnosti iných považujú buď za etatistických socialistov, so snahou druhým brať a podľa svojej vôle prerozdeľovať a spoločnosť riadiť absolútne alebo na strane druhej za anarchokapitalistov, bez potreby akéhokoľvek štátu, regulácií, plánovania atď.

Svet čiernobiely nie je a z rovnakého dôvodu je prinajmenšom slabomyseľné uvažovať o nastavení spoločensko-politicko-hospodárského systému podľa extrému (napr. komunizmu vs. anarchokapitalizmu).

 

Nanešťastie, alternatíva tretia a síce hľadanie balancu na úsečke medzi dvoma extrémami prináša častokrát hybridné riešenia s negativnými dôsledkami. Obávam sa však, že z dôvodov zložitých historických vývojov a súčasnom komplexnom nastavení nám iné ako neustále optimalizovanie neostáva (nerátam s externými faktormi, ktoré náhlu zmenu vynútia). Pod samotnou optimalizáciu rozumiem parciálne zmeny nastavenia systému podľa preferencií hodnôt, ku ktorým spoločnosť v danom čase inklinuje.

 

Ak napríklad prívrženci sociálnej demokracie so svojou snahou plánovania a prerozdeľovania bohatstva od iných za účelom zlepšenia postavenia chudobnejších presvedčia väčšinu a tá bude ochotná znášať dopady týchto rozhodnutí, možno sa i dočkáme vysokého základného životného štandardu no bez perspektívy neobmedzeného rastu. Obávam sa však, že história mala tendenciu častokrát onálepkovať takúto filozofiu ako utopistickú, no v relatívne zdravej forme však úspešne existuje dodnes i v mnohých štátoch na starom kontinente.

 

Na druhej strane majú príležitosť liberáli presvedčiť o tom, že práve sloboda je kľúčovou hodnotou k najefektívnejšiemu progresu. Avšak čo je pre nich najťažšie je upovedomiť o silnej potrebe zodpovednosti. Čo samozrejme prináša obrovské riziká pádov až na samotné dno (keďže je absencia istoty vytvorenej spoločnosťou) a obavu prijať takúto slobodu.

Preto je dôležité vysvetľovať prečo sú liberálne princípy správne a prirodzené a poukazovať na negatívne dôsledky riešení opačného názorového spektra.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

KOMENTÁRE

Sulíka nahnevali ruské noviny, zastal sa Únie

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.


Už ste čítali?