Volíme strany, alebo systém v ktorom chceme existovať?

Autor: Peter Kolár | 17.9.2012 o 22:37 | (upravené 17.9.2012 o 22:47) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  73x

Koho si volil, ľavicu či pravicu? Ani jedných, ja volím Fica! Tak takáto anekdota ma prednedávnom celkom pobavila. Vždy som pociťoval nedostatok širokej diskusie a polemiky o spôsoboch a modeloch, ako má byť ekonomický, hospodársky a spoločenský systém nastavený. Jednotlivé parciálne paradigmy sa krátkodobo prisudzujú iba konkrétnym politickým stranám, a nie filozofiám ku ktorým sa tieto strany hlásia a ktoré sa snažia presadzovať.

Správne pochopenie a poznanie politických filozofií a smerov, je kľúčovým k správnym rozhodnutiam komu dať mandát.

Na Slovensku v žiadnom prípade nemáme tak múdrych straníkov, aby vymýšľali princípy, podľa ktorých má byť štát riadený. Naopak, iba sa k takýmto princípom, dávno a ďaleko vytvoreným, hlásia. Preto je dôležité nevnímať iba strany samotné, ale i rozumieť tomu, čo obhajujú v širšom kontexte.

Strany sa totižto mimo odbornej a intelektuálnej pôdy nehrnú do verejnej osvety a hájenia filozofických prúdov, ktorých sa snažia byť súčasťou a riešenia ktorých sa potom snažia lokálne aplikovať. Tieto aktivity vypĺňajú aspoň rôzni aktivisti a intelektuáli. Tí sa takto snažia podať širšej verejnosti ucelenejší pohľad, možno i nadhľad na možnosti, ako by podľa nich mala byť spoločnosť organizovaná. Za vše spomeniem projekty ako Ľavé spektrum, či jeho opak Menej štátu.

Obe majú snahu priblížiť verejnosti koncepty fungovania. Ak im človek správne porozumie a nájde si princípy, s ktorými sa stotožní, jeho následnú preferenciu politickej strany je možné považovať prinajmenšom za fundovanejšiu ako doposiaľ založenú iba na marketingu a teda krátkodobých sľuboch.

Pri samotných stranách sa diskusia zväčša vedie iba z 20% odborne a i keď prianie mnohých je aby sa posudzovali na základe programov, je zrejmá tendencia opustiť túto cestu a vrámci presadzovania svojich myšlienok ísť štandardnými formami politického marketingu, ktorý zahŕňa vyťahovanie minulosti, osočovanie, kydanie a podobne. Je zaiste i potrebné poukazovať na chyby, mám za to, že širšej verejnosti je potrebná i prezentácia a obhajovanie filozofických postojov. A teda osveta o tom, čo reálne znamená a obnáša pravica, ľavica, liberalizmus, konzervativizmus atď, nielen na pôde intelektuálnej.

Ak boli doposiaľ u mnohých strany vnímané iba pod prizmou konkrétnych dopadov, (napr. za Smeru sme sa mali lepšie, lebo ten viac dával a opačne, pri pravici sme museli sa len a len uskromňovať) v súčasnosti vidíme pri tzv. „ranách istôt“ Smeru stratu tejto aury. Je to príležitosť, aby sme začali posudzovať politikov nie na základe krátkodobých dopadov, ale dlhodobejších vízií. Naše poznanie a z neho vyvodené stanovisko dnes, do značnej miery ovplyvní náš stav v budúcnosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

SVET

Ukradnutú bránu z koncentračného tábora našli v Nórsku

Ukradli ju pred dvoma rokmi z Dachau.

NITRA

Na R1 budú nové odpočívadlá, plánujú ich navzájom prepojiť

Miesta budú určené aj pre kamióny zásobujúce Jaguar.


Už ste čítali?